הדרכת הורים לטיפול בסרבנות הליכה לבית הספראין חולק על כך שלהורים חשיבות גדולה בעיצוב עולמו של הילד. הדרכת ההורים תפקידה לנסות לשנות דינאמיקה הורית או משפחתית שלילית שמפריעה לילד ופוגעת בהתנהגותו, על ידי הקניית כלים לפיתרון עימותים. אחת המטרות של הדרכת ההורים היא שיפור יחסי הורה ילד, הגדלת המעורבות בחיי הילד והאכפתיות כלפיו, ויצירת אווירה כללית טובה יותר לכל המשפחה.
הדרכת הורים והקניית הכלים המתאימים הוכחו כיעילות ביותר במקרים שבהם ילדים ובני נוער נעדרים מבית הספר כדי להשיג תשומת לב, ומתנהגים באופן שנועד להיות פרובוקטיבי.

הגברת הסמכות ההורית

מחקרים רבים מספור הוכיחו, שהסמכות ההורית מהווה מרכיב חשוב כנגד תופעות שליליות רבות בגידול ילדים, לרבות סרבנות לבית הספר שמובילה להידרדרות בלימודים ולנשירה מבית הספר. כדי לשקם ולהגביר את מעמד ההורים יש לבנות מחדש את מערכת הדרישות וליצור דו שיח שונה מול הילדים. כאשר דרישות ההורים מעורפלות ובלתי עקביות, נוצר משא ומתן ממושך ומעייף. קשה לשכנע ילד ללמוד אבל קל יותר לתת לו דפי עבודה לילדים שיעזרו לו ללמוד בכל זאת דברים שהוא אוהב.
כאשר ההורים מנסים להסביר ולשכנע, הניסיון מסתיים לא פעם בוויכוחים ובעימותים. המטרה הראשונה צריכה להיות להחליף את המשא ומתן המייגע בשיחה קצרה וממוקדת, שבה יבהיר ההורה את עמדתו בלי להיגרר לויכוח. ההדרכה תתמקד באופן שבו ההורים מבטאים את עמדתם ואת דרישותיהם מן הילד, ותנסה לאתר ליקויים בתקשורת ההדדית. המטפל יאתר דרישות מעורפלות, לא עקביות, מבלבלות וסותרות, ויסייע להורים לרכוש מיומנויות חדשות, בין השאר על-ידי משחק תפקידים. ההורים יפנימו דרכים חדשות של תקשורת עם ילדיהם וילמדו להעריך מה הכי טוב עבורם. ההורים צריכים להבין שהשינוי יושג בהדרגה, ואולי אפילו יביא להקצנת התנהגותו של הילד, הרואה פתאום לנגד עיניו ההורים שמסוגלים לשאת ולהכיל את התנהגותו מצד אחד, ומצד שני מציגים עמדה נחושה כלפיו. על ההורים להתאזר בסבלנות כנגד התקפי הזעם וההתנהגות התוקפנית.

התעלמות מהתנהגות לא הולמת

לא כל  הקשיים במגע עם הילד ניתנים לשינוי ולא כולם מפריעים באותה מידה. הורים נוטים לפעמים לשכוח שגם הם בני-אדם, עם בעיות וקשיים, שאיפות ותקוות משל עצמם. הורים חייבים ללמוד להתעלם לפעמים מהתנהגות לא הולמת של הילדים.
כאשר הילד או הילדה מנסים למשוך תשומת לב על-ידי התנהגות פרועה, ההורים עלולים להגיב באופן שיגביר את העימותים. כאשר הורה מזהה התנהגות פרובוקטיבית במתכוון, עליו לקחת צעד אחורנית, לא להגיב מיד, להתעלם מדרישות הילד ומקשר עין אתו, ולקחת פסק זמן מן המתרחש.לעניינו של מאמר זה, כאשר מדובר בילדים המסרבים ללכת לבית הספר, כשהם מתלוננים על עייפות או כאבי ראש, ההורה צריך להבחין אם הילד באמת סובל או מתחלה (Malingering). אפשר לנסות לתת לילד דפי צביעה לילדים כדי להירגע וגם ילמד משהו מדברים שהוא אוהב.
ההורים צריכים להתעלם מתלונות שווא של הילדים, וגם כאשר הילד נשאר בבית בגלל מחלה,לא לספק לו תשומת לב מוגזמת. לעזור לו כמובן להבריא, אבל להחזיר אותו אל ספסל הלימודים מיד כשירגיש יותר טוב. ההורה מסגל לעצמו עמדת ספיגה, שתאפשר לו להתמיד בגישתו, לא להיכנע ולא להחמיר את המצב. ה”התקפות” של הילד יתפוגגו בדרך כלל מעצמן.

ביסוס השגרה

שגרה קבועה, לוח זמנים מסודר, שעות קבועות להשכמה בבוקר ולהליכה לישון, הם מרכיב חשוב להתמודדות עם סרבנות לבית הספר. סדר יום קבוע ועקבי יעזור לילד או לילדה להתמודד עם הקושי בהתארגנות ליום הלימודים. הם יפתחו יכולת לעצמאות ולארגון. ולהפך, כאשר הגבולות אינם ברורים, כאשר מתעוררים ויכוחים על כל שטות, גם ההורים וגם הילדים מבזבזים אנרגיה פיזית ונפשית. הורות תומכת ויעילה מאפשרת להורים לשמש מודל לילדיהם. שמירה על מסגרת של זמן ומקום מאפשרת תמיכה הדדית, חלוקה הדדית, בירור משותף של בעיות, והעשרה הדדית. שגרה קבועה ומבוססת היטב תאפשר לכונן מערכת חוקים ברורה ויציבה.

Close Menu